POPÜLER KATEGORİLER

METAVERSE

Metaverse veya Türkçe tabiriyle “Sanal Evren”, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, internetin varsayımsal bir yinelemesidir. Metaverse kelime olarak, "meta" (ötesinde anlam) ve "evren" kelimelerinin birleşimiyle meydana gelmiştir. Ayrıca bu kavram, Neal Stephenson'ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Snow Crash'de de geçmektedir. Genel itibariyle sanal gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin birleşiminden oluşan bir kavram olan Metaverse, insanların sanal ortamlarda gerçek hayatın yanı sıra, sanal hayatlarını da yaşayabilecekleri bir ortam olarak ta nitelendirilebilir.

Gelecekte, Metaverse evreninin hayatımızda önemli bir rol oynayacağı pek çok teknoloji otoritesi tarafından dile getirilmektedir. Özellikle, sanal gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, Metaverse'de sanal gerçeklik oyunları, sanal topluluklar, sanal iş ortamları ve sanal öğrenme ortamları gibi çeşitli uygulamalar olabilecektir/olmaktadır. Bu uygulamalar, Metaverse'i  şimdiden hayatımızın her alanına entegre etmektedir. Örneğin, sanal gerçeklik oyunları, eğlence ve oyun sektörünü değiştirebilecek, sanal topluluklar, sosyal ilişkileri ve işbirliği kavramında köklü değişimlere sebep olabilecektir. Sanal öğrenme ortamları ile, eğitim ve öğrenme şeklinde köklü değişimler olabilecektir. Ortaya kattığı değer ve kolaylıklar düşünüldüğünde globalleşen dünyada çığır açan bu teknoloji, dünyayı küçük bir kasaba olmaktan çıkarıp evimize veya ofisimize sığdırmamıza olanak sağlamaktadır.

NFT (Non-Fungible Token) blockchain teknolojisi üzerinde satın alınabildiği, satılabildiği ve takas edilebildiği bir dijital varlıktır. Bu varlıklar, video oyunları, toplama eşyaları, dijital sanat ve müzik gibi çeşitli varlıkların dijital sahipliğini temsil edebilir. Metaverse'de, NFT'ler sanal gayrimenkul, sanal eşyalar ve sanal karakterler gibi dijital varlıkların sahipliği ve ticaretinde önemli bir rol oynayabilir. Metaverse'de NFT'lerin kullanımı, kullanıcıların dijital varlıklarının sahipliğini ve kontrolünü kanıtlamasına ve sanal ekonomi yaratmasına olanak tanımaktadır.

Özet olarak, metaverse, sanal gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin birleşiminden oluşan bir kavramdır. Metaverse’in, çeşitli uygulamalara sahip olacağı ve hayatımızın farklı alanlarını etkileyeceği artık tartışılmaz bir gerçektir. NFT'ler ise gelişen bu yeni dünyada karşımıza çıkacak ve bu dijital dünyada pek çok yeni kavramın temelinde yer alacaktır. Bu iki kavramın sahip olduğu potansiyel düşünüldüğünde, geleceğe yönelik atılacak adımların ne yönde olacağını kestirmek zor olmamalı…